foto1
Ogrody Warszawy
foto1
Królewskie Krakowskie Przedmieście
foto1
Centrum Historyczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
foto1
Burzliwe dzieje Warszawy
foto1
760 Syrenek Warszawy

Zygmunt III Waza

Jan III Sobieski

August II Mocny

Stanisław August

     STARE I NOWE MIASTO

     Sercem miasta jest zazwyczaj, a zwłaszcza był w przeszłości rynek. Od rynku każde miasto brało swój początek. Tak było i z Warszawą. 

Średniowieczne miasta, o ile były zakładane, (nie spontanicznie wyrosłe), miały zasadniczo ten sam prostokątny rynek z rozchodzącymi się z rogów czterema lub najczęściej ośmioma ulicami. Typowe dla polskich miast średniowiecznych było umiejscowienie ratusza pośrodku rynku.
Po pożarze na początku XVII wieku, rynek odbudowano w renesansowym i barokowym ubiorze. Później, niejednokrotnie zmieniano fasady kamienic w mniej lub bardziej wysmakowanym guście. Po zniszczeniach II wojny światowej, rynek odbudowano zgodnie z XVII-wiecznym obrazem. 

     Stosunkowo prosta architektura Zamku Królewskiego, (z wyjątkiem wschodniej Elewacji Saskiej), raczej nie zapowiada wspaniałych wnętrz będących głównie spuścizną wyrafinowanego gustu ostatniego polskiego gospodarza, Stanisława Augusta. 

 

Jeżeli zapoznałeś się już przynajmniej z częścią zabytkowych budowli Warszawy, zastaniesz w Zamku prace znanych Ci architektów jak: Jan Christian Kamsetzer, Dominik Merlini, Jakub Fontana czy Szymon Bogumił Zug, twórca monumentalnego kościoła św. Trójcy a jednocześnie fotela tronowego Stanisława Augusta.

 

     W Galerii Rzemiosła można zobaczyć m.in. wykonany w Augsburgu ołtarzowy świecznik. 
Augsburg był wówczas jednym z najważniejszych ośrodków złotniczych w Europie. Z podobną historią mogliśmy się już zetknąć podczas innego spaceru - po Krakowskim Przedmieściu - gdzie w kościele Wizytek podziwialiśmy hebanowe tabernakulum, dzieło... augsburgskich złotników, podarowane przez Ludwikę Marię Gonzagę.

   

 

      Podczas spaceru poznamy historię Starego i Nowego Miasta, stanowiące do końca XVIII wieku dwa niezależne ośrodki. Każde z nich miało swój rynek ratusz i herb. Herb Nowego Miasta wieńczy żeliwną studzienkę na rynku.

W czasach Jana III Sobieskiego gościł w Polsce pochodzący z Holandii, jeden z najznakomitszych architektów ówczesnej Europy, Tylman z Gameren. Nasza wędrówka obejmuje m.in. jego dwa najwspanialsze dzieła: kościół św. Kazimierza i pałac Krasińskich. Chociaż tworzone w epoce baroku, wybiegają stylem w ulubione przez mistrza obszary architektoniczne. Warto zobaczyć efekt tych upodobań.
Pałac Krasińskich leży już poza obszarem Nowego Miasta, podobnie jak ulica Miodowa, którą powrócimy do Placu Zamkowego. Nowe Miasto nigdy nie było otoczone murem, dajmy zatem namówić się na przekroczenie jego niewidocznej granicy aby poznać kilka ciekawych historii leżących poza murami Starej i Nowej Warszawy.  

 

 

Czas/Cena wycieczki: do uzgodnienia 2 godz./240 zł za grupę

Maksymalna liczba osób: 6

Pojazd: hulajnoga Town 9 EF

Mapa spaceru: kliknij tutaj.