foto1
Ogrody Warszawy
foto1
Królewskie Krakowskie Przedmieście
foto1
Centrum Historyczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
foto1
Burzliwe dzieje Warszawy
foto1
760 Syrenek Warszawy

ŚLADAMI FRYDERYKA CHOPINA

 

     Fryderyk Chopin spędził w Warszawie połowę swego życia. W czasie spaceru będziemy podążać jego śladami a także słuchać fragmentów jego wczesnych, ale jakże już dojrzałych kompozycji. 

 

 

 

 

     Spacer zaczniemy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który jest jedynym ocalałym fragmentem pałacu Saskiego. Do jego prawej oficyny przeprowadziła się rodzina Chopinów, kilka miesięcy po urodzeniu się Fryderyka w Żelazowej Woli. Stąd rozciąga się piękny widok na Park Saski czy klasycystyczną kopułę kościoła św. Trójcy - wybitne dzieło Szymona Bogumiła Zuga, znanego z wielu innych budowli architekta. Tam młodziutki Frycek dostał od Aleksandra I osobisty pierścień, za co?

 

     Przez kilka lat, Chopin grał w kościele Wizytek na organach podczas niedzielnych mszy dla licealistów. Nierzadko spotkała go tam reprymenda za przedłużającą się improwizację i nie trzymanie się porządku mszy. Ksiądz posyłał ministranta aby upomniał organistę. Nie było to łatwe zadanie. Fasada kościoła Wizytek uważana jest za najpiękniejszą barokową, sakralną elewację Warszawy. Architekt Karol Bay po raz pierwszy zastosował tu pewne odważne rozwiązanie. Z pewnością to zachęciło Canaletta do utrwalenia XVIII-wiecznego wizerunku kościoła.

 

     Pierwszą romantyczną, młodzieńczą miłością Fryderyka Chopina była Konstancja Gładkowska, którą poznał w konserwatorium, gdzie uczyła się muzyki i deklamacji. W liście do swojego przyjaciela Fryderyk zwierza się, że "to na pamiątkę stanęło adagio do mojego koncertu (f-moll)". Chodziło oczywiście o Konstancję. Musiało to być chyba głębokie uczucie, proszę posłuchać tego fragmentu koncertu f-moll. Fryderyk pożegnał się z Konstancją w Łazienkach Królewskich, tak to sobie wyobrażał autor tego rysunku.

 

 

     Wędrując po Krakowskim Przedmieściu zobaczymy następne miejsca, gdzie zamieszkała rodzina Chopinów. Możemy wstąpić do ulubionej kawiarni Fryderyka i jego przyjaciół. Miniemy miejsce, gdzie Chopin pożegnał się z najbliższymi i odprawił pocztą swój bagaż przed opuszczeniem ojczyzny na zawsze.

 

 

 

     Najczęściej odwiedzanym miejscem związanym z Chopinem jest kościół św. Krzyża. W jeden z filarów świątyni wbudowano urnę z sercem kompozytora. Urna umieszczona jest w szklanym naczyniu w dębowej oprawie.            

 

 

 

 

 

 

Czas/Cena wycieczki: do uzgodnienia 2 godz./240 zł za grupę

Maksymalna liczba osób: 6

Pojazd: hulajnoga Town 9 EF

Mapa spaceru: kliknij tutaj.